Neden VPN Kullanmalısınız?

Niçin bir VPN’e ihtiyanız var?

Saklayacak hiçbir şeyiniz olmasa bile, izlenme ve takip edilme düşüncesi muhtemelen hoşunuza gitmez. Bu yüzden, İnternet kullanıcılarının VPN hizmetlerini seçmelerinin ana nedeni çevrimiçi gizlilik ve genel güvenliktir. İnternette VPN kullanarak gezinti yaptığınızda, iletişimleriniz şifrelenir ve böylece internet servis sağlayıcınız, hükümetiniz, bilgisayar korsanları ve diğer üçüncü taraflar hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi göremezler ve çevrimiçi etkinliklerinize müdahale edemezler.

Kısıtlı ve yasaklanmış sitelere giriş

Çeşitli nedenlerle bazı sitelere giriş hükümetler tarafından engellenebilir. Wikipedia, Facebook, Twitter, Toutube veya farklı diğer web siteleri devletler tarafından ya da bir takım programlar tarafından kısıtlama, erişim engeline tabi tutulabilirler. Bu durumda bu adreslere giriş kullanıcıları için ekstra işlemler gerektirir. Bu işlemleri pratik ve hızlı şekilde çözüme kavuşturan VPN servisleri hızlı ve pratik çözümleri ile kullanıcıların tercihi oluyor. VPN programınıza giriş yaptığınızda ip adresinizi yurtdışı kaynaklı olarak göstererek mevcut engelleri aşmakta ve yasaksız şekilde web sitelerine giriş yapmanızı sağlamaktadır. Gönderdiğiniz verileri de şifreleyen VPN kısıtlamalar ve yasaklar olmadan internette özgürce gezmenizi sağlar.

Gizlilik ve güvenlik

VPN uygulaması gizlilik ve güvenlik amaçlı kullanılan bir uygulamadır. İnternette en önemli hususlardan biri olan güvenlik sanal ortamdaki zararlı odaklara karşı önlemler almayı gerektirir. Bu noktada özellikle banka bilgileri, kişisel veriler ve önemli bilgileri korumak önemlidir. Üçüncü kişilerin öğrenmesi gereken bilgiler için VPN uygulaması kullanılarak tedbir alabilirsiniz. Bu uygulama ile verilerinizi koruma altına alınarak şifreleme yapıldığı için kötü amaçlı kişiler ve programlar size edemeyecektir.

Dosya indirmek (torrent vs)

İnternet kullanıcılarının en sık yaptığı işlemlerden biri de dosya indirme işlemidir. Ancak birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde indirme siteleri engelleniyor. Kullanıcılar dosya indirme siteleri ve torrent adreslerine girmek için VPN uygulamasını kullanarak bu engelleri aşıyor. Dosya indirme işlemini internetinizi ne kadar yavaşlatılmış olsa da VPN uygulaması ile internetinizi hızlı ve pratik şekilde kullanarak bu işlemi yapmanız mümkündür.

Coğrafi engelleri aşmak

Çoğu telif hakkı sahibi, içeriğinin yalnızca dünyanın bazı yerlerinde gösterilmesine izin veren lisans anlaşmaları yapar. Mesela Amerika'da gösterim lisansı bulunan bir içeriğin Türkiye için lisansı bulunmayabilir.

Ülkelere göre belirlenen fiyat politikalarını aşmak

Pek çok online hizmet, yaşadığınız yere dayalı olarak fiyat farklılıkları sunar. Örneğin uçak biletlerinin fiyatları bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

İş veya eğtim ağlarına ulaşmak

VPN kullanımına baktığımızda kullanıcılardan en sık tercih ettiği alanlardan biri de iş veya okul ortamından internete bağlanmaktır. Resmi kurumların ya da bağlantı yaptığınız kurumun sistemi nedeniyle belirli adresler dışında internette gezinmeniz mümkün değildir. Bu kısıtlamalardan kurtulmak için VPN uygulaması tercih edebilir, internette kısıtlama olmadan rahat veriyor şekilde gezinmeyi sağlayabilirsiniz.

En Popüler VPN Servisleri

VPN hizmeti sunan ve birbirine benzeyen yüzlerce servis var. Aşağıdaki listeden bilgisayarınız, mobil cihazınız veya tarayıcınız için farklı seçeneklere sahip en iyi VPN servislerini inceleyebilirsiniz.