VPN Ne İşe Yarar?

VPN, Virtual Private Network’ün kısaltmasıdır. Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ, bir ağa uzaktan, o ağın içindeymiş gibi bağlanmayı sağlayan, iki taraf arasındaki trafiğin şifrelenerek taşındığı bir teknolojidir. Uzun zamandır şirketler, devlet kurumları, üniversiteler ve bazı özel ihtiyaçları olan bireysel kullanıcılar tarafından kullanılan VPN, son yıllarda güvenliğe ve gizliliğe önem veren bireysel internet kullanıcıları arasında da yaygınlaşmaktadır. İki veya daha fazla ağı birbirine bağlamak amacıyla da VPN kullanılabilir. Örneğin bir şirketin iki farklı konumdaki ofisi, sanal özel ağ kullanarak tek bir ağ gibi yapılandırılabilir.

VPN Kullanmanın Faydaları

VPN hizmetleri genel manada bir kimlik gizleme ve yaşanılan ülke de yasak olan internet sitelerine girmek için kullanılan bir uygulamalardır. Bunların yanında başka kullanım amaçları da vardır. Kısıtlı ve ya yasak olan sitelere girebilmek için kullanılan VPN hizmeti, en çok kullanılan ve kullanılmasında sakınca olmayan bazı internet sitelerinin bile bazı dönemlerde yasaklandığı zamanlarda çok işe yaramaktadır. VPN programları ile sınırsız internete erişebilirsiniz. VPN programları ile erişime engelli internet sitelerine erişim sağlayabilirsiniz. VPN ile IP adresiniz otomatik olarak VPN programını aktifleştirdiğinizde değişir. Değişen IP adresi sayesinde, IP adresi üzerinden erişime engellenen internet sitelerine giriş sağlayabilirsiniz. Erişim engelleri genel olarak IP adresi üzerinden gerçekleşir. IP adresi, internet kullanıcısının tam konumunu sağlamasa da yakın konumunu sağlar. IP adresinizi değiştirdiğinizde, kendi ülkenizde erişime engelli olan internet sitelerine bu şekilde erişim sağlarsınız. VPN ile sadece erişime engelli internet sitelerine erişim sağlamazsınız. VPN ile sınırsız internet içeriğine de erişim sağlayabilirsiniz. Hulu, HBO, BBC Player gibi platformları Amerika Birleşik Devletleri hariç bir ülkeden izlemeniz mümkün değil. VPN ile kolaylıkla IP adresinizi ABD olarak değiştirebilir ve bu platformların içeriklerine ulaşabilirsiniz. Netflix, her ülkeye farklı içerik sağlamaktadır. Bu farklılığın sebebi telif haklarıdır. Netflix Türkiye’de Netflix ABD içeriklerinin yaklaşık olarak yüzde 16’sı izlenebilmektedir. Netflix ABD içeriklerini izlemek için VPN kullanabilirsiniz. Video/TV içerikli platformları izlerken donma ve takılma ile video deneyiminizi bölmek istemiyorsanız, sınırsız bant genişliği sunan VPN programlarını kullanabilirsiniz. Bant genişliği sınırı olmayan VPN programları ile internet servis sağlayıcınızın sizi sınırladığı kotayı geçseniz bile, videoları yüksek çözünürlüklü izlemeye devam edebilirsiniz.

İnternette anonim/gizli olursunuz

VPN ile internette tamamen anonim olursunuz. İnternete telefonunuzdan ya da dizüstü bilgisayarınızdan bağlandığınızda Wi-Fi üzerinden küresel internete bağlanırken masaüstü bilgisayarınız ile yönlendiriciye bağlı olan Ethernet ile bağlanırsınız. Evinizde ya da ofisinizde bulunan modem öncesi olan ağınızı yerel ağınız olarak değerlendirebilirsiniz. Modem sonrası veri paketleriniz artık küresel internette seyahat etmeye başlar. Bir web siteye erişmek istediğinizde veri paketleri bilgisayarınızdan yerel ağınıza ve buradan da küresel internete doğru yola çıkar. Bu sürecin sorunsuz gerçekleşmesi için veri paketlerinin bir adres bilgisine ihtiyacı olur: internet protokol (IP) adresi. IP adresi ile veri paketleriniz geri dönüş yapacağı cihazı sorunsuz bir şekilde bulur. Bu da internet servis sağlayıcınız olmak üzere internet üzerinde veri paketlerinizin varış noktasına kadar uğradığı bütün sunucuların IP adresinizi bilmesi demektir. VPN programı kullandığınızda IP adresiniz VPN programının sunucusu üzerinden internete bağlanır ve bu sunucunun IP adresi bu veri paketlerine yazılır. Değişen IP adresiniz ile internette anonim olursunuz.

İnternete güvenle bağlanırsınız

VPN programı ile internete bağlandığınızda internet bağlantınızda seyahat eden veri paketleriniz AES (Advanced Encryption Standard - Gelişmiş Şifreleme Standardı) ve benzeri kriptografi algoritmaları ile şifrelenir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından bir standart olarak kabul edilen AES-128 bit ya da AES-256 bit, bir siber saldırgan tarafından brute-force ile deşifre etmesi imkansız gözüyle bakılan bir güvenliğe sahiptir. Güvenilir bir VPN programının sağladığı bu güvenli bağlantı ile otel, kafe veya havaalanı gibi ortak alanlarda bulunan şifreli ya da şifresiz Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. Aksi takdirde bu tip ağlarda şifresiz bir şekilde seyahat eden veri paketlerinin peşinde olan siber saldırganların siber saldırılarına maruz kalabilirsiniz. Bu tip ortak Wi-Fi ağlarının kimler tarafından yönetildiğini ya da ağ üzerinde kimlerin olduğunu bilemeyeceğinizden dolayı VPN programı ile internet bağlantınızı güvence altına almanızda fayda var.

Sınırsız internete ulaşırsınız

VPN servisleri ile sınırsız internete erişebilirsiniz. Sınırsız internet; küresel internetteki sınırsız içeriğe sınırsız bant genişliği ile ulaşabilmek ve siber coğrafyada özgür bir şekilde dolaşabilmek demektir!

Sınırsız içeriklere ulaşırsınız

VPN hizmetleriyle değişen IP adresiniz sayesinde internetteki her türlü sınırsız içeriğe ulaşabilirsiniz. VPN ile bulunduğunuz coğrafyada uygulanan erişim engellerini aşabileceğiniz gibi seyahat ederken de kendi ülkenizin içeriklerine ulaşabilir ve diğer ülkelerin erişim engellerinden etkilenmezsiniz.

En Popüler VPN Hizmetleri

Piyasada yüzlerce VPN hizmeti sunan şirket mevcut. Test edilmiş, çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi tehlikeye sokmayan, en güvenli olanı kullanmak istemezsiniz.