VPN (Virtual Private Network) Nedir?

VPN ne demektir?

VPN, Sanal özel ağlar olarak tanımlanır. Virtual Private Network kelimelerinin kısaltması olarak kullanılır. Genel olarak şirketlerin şubeleri arasındaki iletişimi şifreleyerek güvenli iletişim sağlamasını amaçlamaktadır. VPN, birçok farklı protokol ve teknolojiyi bir arada kullanmaktadır. Bir bilgisayardan karşı taraftaki diğer bilgisayar arasındaki iletişim kriptolama yapılarak güvenli bir tünel kurulması sağlanır. Bu tünel içerisinden geçen veri şifrelendiği için araya giren veya girmeye çalışan kişiler yalnızca kriptolu veriyi görebileceği için güvenliğiniz sağlanmıştır. Bu kriptolama seviyesi ne kadar iyiyse gizliliğiniz de o kadar güvenli olur. Aynı zamanda tüm veri akışınızı (DNS istekleriniz de dahil olmak üzere) bu tünel içerisine aldığınız takdirde tam bir koruma sağlamış olursunuz.

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. Bu özel bilgisayar ağı, örneğin yerel bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan, dışarıdaki bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. VPN'ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bunun yanında VPN'ler, farklı konumlarda bulunabildiğinden, sizi ülkelerin kısıtlamalarından (yasaklı web siteleri ve IP'ler gibi) da kurtarırlar. VPN'ler (Virtual Private Network) basit bir şekilde açıklamak gerekirse internete şifreli bağlantı üzerinden daha güvenli biçimde bağlanmanızı sağlarlar.

Neden VPN kullanılır?

VPN, internet bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir siteye bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler, kimliğinizin bulunamamasını sağlar. VPN programları gönderdiğiniz ve aldığınız tüm verileri kendisi şifrelediğinden 3. şahısların ne yaptığınızı asla görmesine izin vermeyen bir güvenlik sistemi olarakda kullanılabilir. Bu nedenledir ki şirketler ve bankalar, farklı mekânlardaki çalışanlarıyla/ofisleriyle bağlantı kurmak için VPN hizmetini kullanırlar. Böylelikle, kilometrelerce ötedeki kişilerle bile, şirket içerisinde kurdukları ağ kadar güvenli bir şekilde bağlanırlar.

VPN (Virtual Private Network) Nedir?

VPN kullanım amaçları

Saklayacak hiçbir şeyiniz olmasa bile, izlenme ve takip edilme düşüncesi muhtemelen hoşunuza gitmez. Bu yüzden, İnternet kullanıcılarının VPN hizmetlerini seçmelerinin ana nedeni çevrimiçi gizlilik ve genel güvenliktir. İnternette VPN kullanarak gezinti yaptığınızda, iletişimleriniz şifrelenir ve böylece internet servis sağlayıcınız, hükümetiniz, bilgisayar korsanları ve diğer üçüncü taraflar hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi göremezler ve çevrimiçi etkinliklerinize müdahale edemezler.

  • Kısıtlı ve Yasaklı Sitelere Giriş: Çeşitli nedenlerle bazı sitelere giriş hükümetler tarafından engellenebilir. Wikipedia, Facebook, Twitter, Toutube veya farklı diğer web siteleri devletler tarafından ya da bir takım programlar tarafından kısıtlama, erişim engeline tabi tutulabilirler. Bu durumda bu adreslere giriş kullanıcıları için ekstra işlemler gerektirir. Bu işlemleri pratik ve hızlı şekilde çözüme kavuşturan VPN servisleri hızlı ve pratik çözümleri ile kullanıcıların tercihi oluyor. VPN programınıza giriş yaptığınızda ip adresinizi yurtdışı kaynaklı olarak göstererek mevcut engelleri aşmakta ve yasaksız şekilde web sitelerine giriş yapmanızı sağlamaktadır. Gönderdiğiniz verileri de şifreleyen VPN kısıtlamalar ve yasaklar olmadan internette özgürce gezmenizi sağlar.
  • Gizlilik ve Güvenlik: VPN uygulaması gizlilik ve güvenlik amaçlı kullanılan bir uygulamadır. İnternette en önemli hususlardan biri olan güvenlik sanal ortamdaki zararlı odaklara karşı önlemler almayı gerektirir. Bu noktada özellikle banka bilgileri, kişisel veriler ve önemli bilgileri korumak önemlidir. Üçüncü kişilerin öğrenmesi gereken bilgiler için VPN uygulaması kullanılarak tedbir alabilirsiniz. Bu uygulama ile verilerinizi koruma altına alınarak şifreleme yapıldığı için kötü amaçlı kişiler ve programlar size edemeyecektir.
  • Dosya İndirmek (Torrent vs): İnternet kullanıcılarının en sık yaptığı işlemlerden biri de dosya indirme işlemidir. Ancak birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde indirme siteleri engelleniyor. Kullanıcılar dosya indirme siteleri ve torrent adreslerine girmek için VPN uygulamasını kullanarak bu engelleri aşıyor. Dosya indirme işlemini internetinizi ne kadar yavaşlatılmış olsa da VPN uygulaması ile internetinizi hızlı ve pratik şekilde kullanarak bu işlemi yapmanız mümkündür.
  • Coğrafi engelleri aşmak: Çoğu telif hakkı sahibi, içeriğinin yalnızca dünyanın bazı yerlerinde gösterilmesine izin veren lisans anlaşmaları yapar.
  • Ülkelere göre belirlenen fiyat politikalarını aşmak: Pek çok hizmet, yaşadığınız yere dayalı olarak fiyat farklılıkları sunar - örneğin uçuşlar için ne kadar ödeme yapacağınızı belirler.
  • İş veya Okul ağlarına ulaşmak: VPN kullanımına baktığımızda kullanıcılardan en sık tercih ettiği alanlardan biri de iş veya okul ortamından internete bağlanmaktır. Resmi kurumların ya da bağlantı yaptığınız kurumun sistemi nedeniyle belirli adresler dışında internette gezinmeniz mümkün değildir. Bu kısıtlamalardan kurtulmak için VPN uygulaması tercih edebilir, internette kısıtlama olmadan rahat veriyor şekilde gezinmeyi sağlayabilirsiniz.

En Çok Kullanılan VPNler

İyi bir VPN hizmeti bulmak, araştırma ve çaba gerektiren bir iş. Alanındaki en iyi gizlilik ve güvenliği sunan VPN programları ile sanal kimliğinizi anonim hale getirebilir ve IP adresinizi gizleyebilirsiniz.